Ekosistem Değerlendirme Raporları EDR 2021-2024

Ekosistem Değerlendirme Raporları EDR 2021-2024

Aralarında BEŞİKTAŞ, BOĞAZİÇİ, DÜZGİT, EFESANPORT, GEMAK, GÜRDESAN ve SELTAŞ Tersaneleri, İGSAŞ, NUH ÇİMETO, SAFİPORT, NEGMAR KIYI MARİNA ve YALOVA RORO Liman ve İskeleleri,  ADAFARM ve BEŞEL Midye Çiftlikleri’nin de bulunduğu çok sayıda kuruluşa Marmara Özel Çevre Koruma Bölgesi’nde yapacakları faaliyetler kapsamında Ekolojik Değerlendirme Raporu (EDR) hazırlandı. Bu kapsamda Ekoloji, Hidrobiyoloji, Hidrojeoloji ve Su Ürünleri alanlarında uzman akademisyenlerin hazırladıkları raporlar Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’ne iletildi.

Alanlarında uzman Ekolog, Hidrobiyolog ve Hidrojeolog’arın hazırladıkları raporlar kapsamında çalışma sahaları Biyoloji alanında uzman SCUBA dalıcılar tarafında incelendi ve görüntü kaydı alındı. Etki mesafesi içerisinde bulunan türlerin gerek proje sahasında gerekse etki mesafesi içerisindeki teşhisleri yapıldı, bolluk ve dağılımları belirlendi. Aralarında endemik olan türler, IUCN’e göre koruma statüsüne sahip olanlar ve/veya kritik olanlar belirlendi.

Sürdürülebilir bir Marmara Denizi ekosistemi için sanayicilerimiz ve devlet organlarımızın uyum içerisinde çalışmasını sağlama amacıyla hazırlanan raporlar kapsamında; ekosistem sağlığının, endemik ve koruma altındaki türlerin zarar görmeden projelerin sürdürülebilmesi için alınması gereken tedbirlerin yer aldığı raporlar doğrultusunda projeler tamamlandı.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?